Din aleminin sanal buluşma platformu!
Yeni Sayfa 1

Favorilerime Ekle   Anasayfam Yap

Genel Sunumlar İlköğretim Sunumları İlköğretim ve Lise Sınıfları Ortak Sunumlar Lise Sunumları  
Yeni Sayfa 1
Konuk Yazar Rasül ÇÖVÜT: YENİ EĞİTİM SİSTEMİNDE İMAMHATİP ORTAOKULLARI

YENİ EĞİTİM SİSTEMİNDE İMAM-HATİP ORTAOKULLARI

Eğitim bir ülkenin geleceğinin temelidir. Bu nedenle bir ülke için eğitim en önemli konudur. Gelişmiş ülkelerin çoğuna baktığımızda bütçelerinden en çok payı eğitime ayırırlar. Ülkemizde ise son yıllarda bütçeden ayrılan pay oldukça artmasına rağmen hala istenilen düzeyde değildir. Önümüzdeki yıldan itibaren kullanmaya başlayacağımız akıllı tahta teknolojisi ile eğitimde teknik yönden iyi bir kalite yakalamış olacağız. Öğretmenlerinden, idaresine kadar bu teknolojinin kullanımı için gerekli eğitimler de hızla sürmektedir. Ancak bu sistemde de her zaman olduğu gibi en önemli rol yine öğrenciye aittir. Zira öğrenci, kendisine kitap yerine verilecek olan tablet bilgisayarları 4 yıllığına aldığının bilincinde olmalı ve ona göre muhafaza etmelidir.

Bu teknolojik gelişmelerle birlikte önemli olan eğitim sistemimizde köklü değişiklikler getiren ve kamuoyunda 4+4+4 sistemi olarak bilinen Eğitim Öğretim Kanununda yapılan değişikliğin de yürürlüğe girecek olmasıdır. Bu sistem 4 yıllık ilkokul, 4 yıllık ortaokul ve 4 yıllık lise öğrenimini öngörmektedir. İlk 4 yılda sınıf öğretmenleri aynı şekilde öğrencilerin başında olacak ve 4 yıl boyunca hiç ders ayrımı yapmaksızın bütün derslere kendileri gireceklerdir. Bu süreçte öğrencilere temel davranış becerileri kazandırılmaya çalışılacak ve okuma ve yazma öğrenimine ağırlık verilecektir. Bundan sonrasında ise 5. sınıfta ortaokul dönemi başlayacaktır. Bu dönemde ise tüm derslere branş öğretmenleri gireceklerdir. İkinci 4 yıllık bu dönemde ise öğrenciler ilgi, istidat, kabiliyetleri ve becerileri doğrultusunda ana derslerin yanında seçmeli dersleri seçebilecekler ve lise öğrenimin temeli oluşturacak derslerin alt yapılarını alacaklardır. Bu derslerin neler olacağını ise Meb. Talim ve Terbiye Kurulu belirledi. Buna göre bir öğrenci haftada 8 saat seçmeli ders görecektir.
Bu derslerin ana başlıkları;
-Din, Ahlak ve Değerler,
-Dil ve Anlatım, Yabancı Dil,
-Fen Bilimleri ve Matematik,
-Sanat ve Spor ve Sosyal Bilimler dallarıdır.
Öğrenci ve velisinin isteği ve okul imkânları ölçüsünde bu alanlardan seçilen dersler lise öğrenimin alt yapısını oluşturacak şekilde ortaokulda okutulacaktır. Bu durumda köylerdeki okullarda öğrencilerimiz her zamanki gibi yine yeterli sayıya ulaşamama yüzünden mecburen çoğunluğun seçtiği dersleri görmek durumda kalacaktır.

Bütün bunların dışında bir de bağımsız olarak açılan İmam-Hatip ortaokulları açılmış bulunmaktadır. Bu okullar ise tamamen ilkokullardan ayrı bir eğitim kurumudur. Sadece bazı ilçelerimizde İmam-Hatip Liselerimizin bünyesinde açılmışlardır ama uygulanacak sistem yine bağımsız İmam-Hatip ortaokulları ile aynıdır. Bu okullarda ise diğer ortaokullardan farklı olarak üç temel ders farklıdır. Bunlar:
1- Kur'ân-ı Kerim,
2- Arapça,
3- Temel Dini Bilgiler dersleridir.
Bu dersler diğer ortaokullarda seçmeli olarak okutulabilmesine rağmen İmam-Hatip ortaokullarında zorunlu ders olarak okutulacaktır.

Bir de İmam-Hatip ortaokullarına öğrenciler nasıl alınacak ve sonrası ne olacak? Bu da önemli tabi ki. 2012-2013 öğretim yılından itibaren İmam-Hatip ortaokulları 5. sınıfına öğrenci alınmaya başlanacaktır. Kademeli geçiş olduğu için bu yıl ara sınıflara öğrenci alımı yapılamayacaktır. Daha açık bir ifadeyle 2012-2013 öğretim yılında 5. sınıfı okuyacak bir öğrencimizin velisi göndereceği herhangi bir İmam-Hatip ortaokuluna başvurarak çocuğunu o okula kayıt yaptırabilecektir. Bir öğrenci İmam-Hatip Ortaokulunu bitirdiğinde yani 8. sınıf sonunda aynen diğer ortaokullardaki öğrenciler gibi SBS sınavlarına girebilecek ve bu sınavlardan aldığı puanlara göre istediği bir liseyi tercih edebilecektir. Bu sınavda İmam-Hatip ortaokulundan mezun olan bir öğrenciye İmam-Hatip Lisesine gitmesi halinde herhangi bir ek puan verilmeyeceği gibi, diğer okullara gitmesinde de herhangi bir puan kesintisi yapılmayacaktır. Yani diğer ortaokullardaki öğrencilerle aynı şartlarda bu sınavlara gireceklerdir. Ortaokul döneminde Fen Bilimleri, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil gibi ana dersleri de diğer ortaokullardaki öğrencilerle aynı seviyede aldığı için Fen Lisesine, Sosyal Bilimler Lisesine gitmesi halinde de zorlanmayacaktır.

Son olarak Denizli ilimiz merkezinde açılan 5 İmam-Hatip Ortaokulunun isimlerini açıklayalım:
1- Üçgenin altında İmam-Hatip Lisesi binasında Denizli İmam-Hatip Ortaokulu.
2- Merkez İlköğretim binasında Merkez İmam-Hatip Ortaokulu.
3- Yeşilköy İbrahim Cengiz İÖ eski binasında Servergazi İmam-Hatip Ortaokulu.
4- Göveçlikte Ayşe-Mürüvvet Başer İmam-Hatip Ortaokulu.
5- Kınıklı Pekdemir AVM arkasında Aydem Fen Lisesinin taşınarak boşaltmış olduğu binada Veysel Karani İmam-Hatip Ortaokulu.
2012-2013 öğretim yılında eğitime başlamak üzere her ilçede bir tane İmam-Hatip Ortaokulu açılmış durumdadır.

Bu güne kadar vatanına, milletine, ana ve babasına hayırlı evlatlar yetiştiren bu okullarımız tekrar eski misyonuna uygun eğitim faaliyetlerine başlamış olacaktır. Milletimizin aziz teveccühleri ile açılan bu okullarımız vatana, millete hayırlı olsun.
Uzm. Öğrt. Rasül ÇÖVÜT
 
07.07.2012

Bu haber toplam 3594 defa okundu

İlk Yorumu Siz Yazınnn

Yorum yazabilmek için sistem girişi yapmanız gerekir.

       Benzer Haberler

Ayşe Ünal AYDIN: RAMAZAN AYI VE TERAVİH NAMAZI

Ayşe Ünal AYDIN: GÜLÜMSEYİN

Alim BAYHAN: DÜNDEN BU GÜNE DİN EĞİTİMİ VE İMAM-HATİP OKULLA

Ayşe Ünal AYDIN: YENİ NESİL TESETTÜR

Ayşe Ünal AYDIN:
"BİR AŞK HİKAY

Ayşe Ünal AYDIN:ZAMANIN ÖNEMİ VE YI

BAŞYAZI:"HİCRET" Ayşe Ünal

ANA-BABAYA İTAAT Mİ? İHSAN MI? Ayşe Ünal AYDIN

DENİZLİ’DEKİ BİR ETKİNLİĞİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ Ayşe ÜNAL AYD

ÇOCUK EĞİTİMİNDE ŞEFKAT VE SORUMLULUK DENGESİ Alim BA

KUR'ÂN TİLAVETİNDE KEMİYET Mİ? KEYFİYE

Konuk Yazar Rasül ÇÖVÜT: YENİ EĞİTİM SİSTEMİNDE İMAMHATİP OR

"DENİZLİ '4+4+4'E HAZIR" TOPLAN

NASIL BİR UMRE?... Ayşe Ünal AY

GÜLLERİN EFENDİSİ A. Ünal AYDIN

"GÜLLERİN EFENDİSİ":EFENDİMİZİN HAYATI SETİ TAMAMLAND

DENİZLİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ AÇILDI

Konuk Yazar Dr.Müh.Haluk Günerman: "JAPONLAR HAKKINDA İKİ TE

SUEDA NUR TEKİN'DEN BİR HİKAYE: "ZEYNEP ile MERYEM

Başyazı: YILBAŞINDA NOEL BABA BEKLEYEN ÇOCUKLARIMIZ

Konuk Yazar: A. Cüneyt TEKİN: ŞEB-İ ARUS KAVUŞMA GECESİ

ÖMÜRLERİ RAMAZAN OLANLARIN AHİRETTEKİ BAYRAMLARI MÜBAREK

HATA VE SEVABIMIZLA

AHMET ŞİŞMAN HAKK'A YÜRÜDÜ.

Başyazı: "İSTANBUL’UN FETHİNDEN GÖNÜLLER FETHİNE"

"Din Eğitiminde Müslüman, Öz Vatanında Parya! ÖYLE Mİ?!!

Başyazı: "İSLAM’DA ÇALIŞMANIN EHEMMİYETİ"

Başyazı: “KUTLU DOĞUM HAFTASI”: HZ. PEYGAMBER SEVGİS

Başyazı: BİLGİSAYAR EĞİTİM İÇİN BİR FIRSAT MI? YOKSA TEHL

Başyazı: ÇOCUKLAR İÇİN DİN EĞİTİMİNİN LÜZUMU

 

 

Yeni Sayfa 1

   
   
E-Posta:
Şifre:
Beni Hatırla

Kaydol

Şifrem?

 

   Site İstatistikleri

   
  Bugünkü sayaç: 148
  Toplam sayaç: 1.187.464
  Toplam Doküman: 1063
  Üye Sayısı: 10098
   Yeni Sayfa 1

duaistiyoruz@dinalemi.net

Tasarım-Hosting: Spark Bilişim